PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zmorą w życiu wielu kobiet. Co zaskakujące niewiele z nich jest świadome, że ten problem ich dotyczy. Przecież zachcianki, zatrzymywanie wody, bolesność piersi, rozdrażnienie, bóle głowy czy wysyp trądziku są związane z okresem. Nie są! Okres powinien przejść i odejść bez takich objawów. Niektóre kobiety uważają nawet, że PMS dotyczy tylko ich odmiennego stanu emocjonalnego pojawiającego się przed okresem, a symptomy takie jak zatrzymywanie wody, wrażliwość piersi czy zmęczenie są zupełnie naturalne.
PMS jest powszechnym problemem
Tymczasem te objawy nie są normalne, są powszechne, a to nie to samo. O powszechności tego problemu świadczy chociażby ilość żartów na ten temat. Prawie 3/4 kobiet cierpi na PMS, jednak tylko kilka procent wymaga
interwencji medycznej. Większość radzi sobie za pomocą niesteroidowych
leków przeciwzapalnych jak np. ibuprofen, aspiryna czy paracetamol.
Wiele z kobiet ma problem z rozpoznaniem takiego stanu, który świadczy o ważnej nierównowadze hormonalnej. PMS obejmuje wiele różnych symptomów trwających od kilku dni do kilku tygodni. Symptomy mogą mieć różne natężenie, które najczęściej jest zmienne w różnych cyklach. Przeważnie symptomy ustępują w ciągu pierwszego lub drugiego dnia krwawienia.
Symptomy PMS
Symptomy PMS dotyczą zarówno ciała jak i psychiki. Najpowszechniejsze to:
- bóle głowy/migreny
- zatrzymywanie wody
- skurcze/bóle brzucha
- wzdęcia
- wrażliwość piersi
- przybieranie na wadze
- problemy ze snem
- trądzik/wypryski
- mdłości
- zaparcia lub biegunki
- zachcianki
- napady lęku lub paniki
- kłopoty z pamięcią i koncentracją
- depresja
- rozdrażnienie, agresywne zachowanie
- zmęczenie
- spadek libido
Przyczyny PMS
Nierównowaga hormonalna może pojawić się z wielu powodów, a biorąc pod uwagę złożoną naturę kobiecego
cyklu menstruacyjnego, sposobu w jaki tworzą się hormony oraz co
na nie wpływa, czasem ciężko jednoznacznie znaleźć jeden powód PMS.
Najczęstsze przyczyny PMS:
Często jest wynikiem chronicznego stresu lub
nadmiaru estrogenów. Progesteron to naturalny lek na niepokój, bóle głowy, problemy ze snem, zatrzymywanie wody czy bolesne piersi.
Nie tylko powoduje niższą produkcję progesteronu ale również wpływa na wydzielanie serotoniny i dopaminy, powodując że pogarsza się nastrój oraz pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym (wzdęcia), zachcianki,
głód, problemy z pamięcią, energią i koncentracją.
Stres również wpływa na poziom aldosteronu, który rośnie i zaburza równowagę między sodem a potasem.
Może być wynikiem nadmiaru estrogenów na skutek przyjmowania
hormonalnej antykoncepcji, kiepskiej pracy
wątroby i pęcherzyka żółciowego, nadwagi czy też stylu życia.
Nadmiar estrogenu powoduje szereg problemów jak: nieregularne okresy, zatrzymywanie wody, tycie, zimne ręce i stopy, alergie, spadek libido, suchą skórę i oczy, zmęczenie, wypadanie włosów, depresję, bóle głowy, bezsenność, PMS czy nowotwory piersi.
- Niedobory/nieodpowiednia dieta
Nadmiar cukru, nienasyconych kwasów tłuszczowych, kawy, alkoholu czy produktów przetworzonych mogą powodować niestabilny poziom glukozy we krwi,
chroniczny stan zapalny, nadwagę czy niedobory składników odżywczych. Brak magnezu, witaminy B5 oraz B6, niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz cynku mogą nasilić symptomy PMS.
Typy PMS
Symptomy u każdej kobiety będą zupełnie inne, jak i PMS ma różny przebieg. Można wyodrębnić kilka typów PMS:
Symptomy:
zachcianki,
zwłaszcza na słodkie, nieuzasadniony duży apetyt, niestabilne uczucie głodu, Zmęczenie, bóle głowy, nieustabilizowany poziom cukru. Ten typ często występuje razem z typem 2.
Podstawą w przypadku tego typu PMS jest ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Odpowiednia dieta oraz suplementacja magnezem, chromem i cynkiem powinny pomóc.
Symptomy: lęk, napięcie, niepokój, wybuchy złości, płaczliwość, zmiany nastroju, nerwowość.
Przeważnie przyczyną tego typu PMS jest niedobór progesteronu. Naturalnymi sposobami można podnieść testosteron poprzez niektóre suplementy jak niepokalanek. Innym sposobem jest stosowanie kremu z progesteronem w okresie od owulacji do krwawienia. Niedobór progesteronu można traktować jak nadmiar progesteronu, więc wszelkie rady dotyczące estrogenowej przewagi będą pomocne. Suplementacyjnie stosuje się Indol 3 carbinol, DIM i Calcium D-Glucarate.
Symptomy: zatrzymywanie wody, obrzęki, bolesność piersi, wzdęcia, przybieranie na wadze. Ten typ często występuje wraz z typem 2.
Pomocnicze będą preparaty stosowane w typie 2 PMS, ale przede wszystkim należy skupić się na równowadze sodu i potasu. W tym przypadku częstym winowajcą jest stres, który prowadzi do wzrostu aldosteronu i zatrzymywania wody.
Symptomy: depresja, problemy z pamięcią, bezsenność, brak koncentracji.
Niski poziom estrogenu najczęściej jest powodem tego typu PMS. Drugim częstym problemem jest niedobór serotoniny. Suplementacyjnie może pomóc lukrecja czy koniczyna. Dieta powinna być bogata w produkty zawierające tryptofan lub stosować suplementacyjną formę lub bezpośredni prekursor serotoniny 5 HTP. Warto też zaadresować najczęstsze niedobory występujące w depresji.
Symptomy: Bóle mięśni, stawów, pleców, brzucha, bóle głowy.
W tym typie PMS należy skupić się na zaadresowaniu niskiego poziomu stanu zapalnego przy pomocy diety oraz suplementów. Pomocne będą Omega3, kurkuma, devil’s claw, imbir czy też suplementy polecane przy typie 2.
Zalecenia dla wszystkich:
- unikać komercyjnego mięsa
- wyeliminować przetworzony nabiał
- wyeliminować przemysłowe oleje roślinne
- spożywać tłuste ryby
- wprowadzić wartościowe tłuszcze jak olej kokosowy czy masło
- unikać produktów przetworzonych (zwłaszcza cukru i innych węglowodanów)
- wyeliminować kawę i alkohol
- skupić się na wartościowym źródle białka
- włączyć podroby i fermentowane produkty
- zaadresować kwestię stresu
- zadbać o prawidłową pracę wątroby
- usprawnić detoks organizmu
- suplementy: magnez*, Omega3, B6, olej z wiesiołka
- zioła: ostropest, mniszek lekarski
* dawka 400 – 800 mg (glycinate) potrafi zdziałać cuda